Polska Rzeczpospolita Ludowa w Wargame Czerwony Smok

ThePolishHussar
Corporal

Re: Polska Rzeczpospolita Ludowa w Wargame Czerwony Smok

Postby ThePolishHussar » Thu 16 Jan 2014 16:41

Może by ktoś zaktualizował listę? (Chyba) Powinna się ona zgadzać z tą na angielskiej części forum.
Image

Mr0Buggy
Brigadier

Postby Mr0Buggy » Sat 18 Jan 2014 21:29

Nie ma potrzeby naprawdę. Lista na angielskiej części forum jest kompilacją całego tego tematu, i większość ludzi zna ją.

Kamil
Lieutenant

Postby Kamil » Sun 19 Jan 2014 12:19

Na to wygląda, że nie ma potrzeby przynajmniej narazie. W razie czego zaktualizuje listę. (pw jakbym nie zauważył)

Mr0Buggy
Brigadier

Postby Mr0Buggy » Wed 29 Jan 2014 11:40

Wg. angielskiej Wikipedii istnieje Polski Mi-8PD dowódczy. Pojazd taki chyba nas średnio by interesował, ale czy są jakieś dane na jego temat czy to jakaś kaczka dziennikarska ? Praktycznie nic nie ma w necie o takiej machinie, nawet w polskim artykule o Mi-8 na wiki.

eMeM
Lieutenant Colonel

Postby eMeM » Wed 29 Jan 2014 18:04

http://gdziewojsko.wordpress.com/listy/mi-8/
Nie ma tamPD, ale jest PPD oraz PS. PS to jakaś wersja VIP, co do PPD to nie znalazłem nic konkretnego, bo PP (ПП) oraz PPA (ППA) to śmigłowce walki elektronicznej, natomiast śmigłowce o numerach bocznych odpowiadających tym PPD ze spisu... też wyglądają na jakąś wersję VIP, a na airliners.net są podpisane jako P i S... :?
http://www.airliners.net/photo/Poland-- ... dc0b66604d
http://www.airliners.net/photo/Poland-- ... e955d02b95
http://www.airliners.net/photo/Poland-- ... 325146f6d4

EDIT Znalazłem zdjęcia podpisane jako PD
http://www.airplane-pictures.net/photo/ ... il-mi-8pd/
http://www.airplane-pictures.net/photo/ ... il-mi-8pd/
W spisie oznaczone jako Mi-8T i MI-8PS... jestem lekko zdezorientowany :P
Image

Mr0Buggy
Brigadier

Postby Mr0Buggy » Wed 29 Jan 2014 18:39

Albo się ktoś pomylił i Mi-8PD nie istnieje, i jest to podobny wytwór do T-55 NAL NRD, albo istniał tylko te Mi-8 później pozbawiono sprzętu dowódczego i przemianowano na co komu było potrzebne.

gathern
Sergeant

Postby gathern » Sun 2 Feb 2014 11:53

Mieliśmy Mi-8 dowódcze mniej więcej w drugiej połowie lat 70-tych napewno.

Posiadam odpis zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 09/Org. z dnia 5 lutego 1976 roku w którym wprowadza się na wyposażenie Sił Zbrojnych PRL urządzenia PED-1, PED-2, PED-3 (PED - Powietrzne Elementy Dowodzenia)

Urządzenie PED-1 było przeznaczone dla samolotu An-24 i było przeznaczone dla zastosowania centralnego , jednostką która w czasie "P" miała ten samolot na stanie był 13.pltr, na czas "W" samolot ten przechodził do 36.spltr

Urządzenia PED-2 były przeznaczone dla śmigłowców Mi-8 i były przeznaczone (1 szt dla potrzeb centralnych, 1 szt dla Dowództwa Frontu, 1 szt dla Dowództwa 1 Armii, 1 szt dla Dowództwa 2 Armii), w czasie pokoju wszystkie 4 śmigłowce gotowe do wyposażenia w PED-2 były na stanie 37.pśtr, w czasie "W" wyglądało to trochę inaczej - ale nie będę brnął w szczegóły.

Urządzenia PED-3 były przeznaczone dla śmigłowców Mi-2 i były przeznaczone (1 szt dla Sztabu Generalnego, 1 szt dla Dowództwa 1 Armii, 1 szt dla Dowództwa 2 Armii, 8 szt dla Dowództw dywizji (1, 4, 8, 12 DZ, 5, 11, 16, 20 DPanc), śmigłowce te były w różnych jednostka SZ PRL jednak z powodu dużej ilości nie będę tego tu wypisywał.

W Zarządzeniu które posiadam nie ma napisane czy wyposażając śmigłowiec / samolot w takie urządzenie zmienia się jego nazwę , jednak żeby jakoś rozróżnić napewno można napisać An-24PED-1, Mi-8PED2, Mi-2PED3

Jeśli chce ktoś przekonać się osobiście dokument oryginalny znajduje się w Archiwum Wojskowym w Oleśnicy.

Mr0Buggy
Brigadier

Postby Mr0Buggy » Sun 2 Feb 2014 22:55

Wierzę na słowo i dziękuję za info.

ThePolishHussar
Corporal

Postby ThePolishHussar » Mon 3 Feb 2014 18:15

Bardzo bym prosił o oświecenie mnie, czy jest szansa by "Twardy" posiadał PPK... Gdyż domyślam się, że miała być jakaś umowa na Sviry, ale nie jestem tego pewien.
Image

Mr0Buggy
Brigadier

Postby Mr0Buggy » Mon 3 Feb 2014 18:44

Jak narazie nie wiadomo jakie są szanse na Twardego w ogóle. Jak Eugen skończy z modelowaniem wszystkiego do podstawki RD, to pewnie wtedy coś być może Marszałkowie będą wiedzieć (ale i tak nie powiedzą bo niebędą mogli)

EDIT: A co do historycznego aspektu, to na ten temat to istnieją sugestie że przy zakupie T-72S1 rozważano także zakup T-72S które PPK mają, ale jak wiadomo to do tego nie doszło przez przemiany polityczne roku 1989.
W artykułach w NWT także istniały sugestie że dzięki ociepleniu stosunków z Rosjanami w 1993, pojawiła się możliwość zakupu Świrów i Bumar/Wojsko to rozważało, ale do tego też wiadomo powszechnie nie doszło. Zdrowy rozsądek sugeruje że albo Rosjanie się ostatecznie nie zgodzili, nasi zmienili zdanie lub było za drogo.

Osobiście bym nie dał Twardemu PPK (lub zrobił wersję z i bez). Twardy byłby wtedy czołgiem snajperem, wspieranym przez T-72S z PPK. Taka tylko moja skromna opinia.

Return to “International”